top of page

Zbieractwo nie jest praktyczne. Po co to sobie robić?

Zaktualizowano: 15 sie 2022

Jesteś na wakacjach, w jakimś cieplejszym niż PL kraju - wszystko Ci odpowiada łącznie z jedzeniem i wtedy przypominasz sobie, że już jutro trzeba wracać.

Jakie myśli przychodzą Ci wtedy do głowy?


Nie wiem jak u Was, ale powiem Wam, co się działo w mojej głowie:

- A gdyby tak rzucić wszystko i jeździć po świecie?

Agenda:


Dlaczego pozbywam się zalegających rzeczy?

Już od jakiegoś czasu mam wrażenie, że mieszkanie w jednym miejscu nie jest dla mnie. Powody?

Przede wszystkim nudzi mi się. Ciekawią mnie inne kultury, języki. Nosi mnie strasznie. Marzy mi się mieszkać w miejscu, gdzie cały rok temperatura nie spada poniżej piętnastu stopni Celsjusza. W samej Łodzi doskwiera mi brak wydarzeń kulturalnych, artystycznych i olbrzymie korki.

Dlatego myślę o przeprowadzce. Trzeba się jakoś do tego przygotować. Zaczęłam od usuwania niepotrzebnych rzeczy z mieszkania. Teraz odbywa się w nim remont, więc to dobra chwila na selekcję składowanych przez lata sprzętów agd, ubrań, książek, planszówek itp. - tak, żeby przypadkiem z powrotem nie trafiły do szafek (bo co z oczu, to z serca).

Rzeczy niepotrzebne, śmieci - co z nimi zrobić

Dobra, dobra, wszystko ładnie pięknie - da się zrobić, ale co z tymi wszystkimi klamotami, które już mi zalegają w mieszkaniu? Przecież nie będę ich wozić ze sobą…

I tu wkracza cały na biało minimalizm.


Minimalizm - ograniczenie się do minimum w zakresie potrzeb, oczekiwań, działań.

Źródło: SJP

Celem tego artykułu jest zachęcenie do idei minimalizmu, jeśli jednak nie czujecie potrzeby redukowania rzeczy niepotrzebnych wokół siebie, to nie zmuszam - po prostu będziecie żałować, że tak późno się za to zabraliście.


Kiedy najłatwiej robić redukcję klamotów?

Nie polecam randomowego dnia pracy, kiedy jesteście zmęczeni - wtedy (zapewniam Was) będziecie potrzebowali wszystkiego, co macie w domu, a może nawet będzie Wam czegoś brakowało. Dlatego najlepszym czasem na redukcję jest remont, przeprowadzka lub dłuższy wyjazd, właśnie wtedy zadajemy sobie pytania:

  • czego tak naprawdę potrzebuję by komfortowo żyć w nowym, nieznanym miejscu?

  • czy zmieści się to do walizki? Czy mam wystarczająco miejsca w aucie?

Po drugim pytaniu powinna nastąpić zdecydowanie większa redukcja tych “przydasiów”, zgromadzonych po pierwszym pytaniu.


Rzeczy, do redukcji i sposób ich utylizacji - Ciuchy i książki

W zestawieniu umieściłam tylko te sposoby redukcji, których sama używałam i wiem że są wygodne i szybkie.


Zalegające ubrania, buty i akcesoria

Sprzedaję

  • Jeśli są w dobrym stanie, a Ty masz czas i ochotę je sfotografować - wystaw je na Vinted i zarób na nich.

Oddaję

  • Chcesz oddać ubrania z pożytkiem dla świata? Polecam fundację Ubrania do oddania - wybierz jeszcze kampanię, którą chcesz wspomóc. Więcej o idei przeczytasz tutaj.

  • Nie masz czasu na zabawy w opisy i zdjęcia, po prostu chcesz się ich pozbyć? Skorzystaj z grupy fb - Śmieciarka jedzie.

  • Alternatywą dla powyższych opcji są kontenery na ubrania - PCK lub inne. Jeśli ciekawi Was co się dzieje z ubraniami z kontenerów - info tutaj. Podejrzewam że będziecie zaskoczeni rzeczywistością.

Chcę się pozbyć (są zniszczone)

Najlepiej gdyby trafiły do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. W Łodzi takie punkty znajdziesz tutaj.


Zalegające książki

Sprzedaję

  • Jeśli książki są w dobrym stanie możesz wystawić je na portalu typu Allegro, czy Vinted lub w skupach książek. Sprzedając w skupach internetowych musisz poczekać na wycenę (24 - 48 h) - potrzebny będzie tytuł, autor i nr ISBN. W większości przypadków internetowych skupów książek, koszt wysyłki leży po stronie kupującego. Pamiętaj, że skupy mogą nie chcieć zapłacić za wszystkie dodane przez Ciebie pozycje - wycenią tylko te książki, które mają szansę sprzedać. Jeśli zapakujesz książkę spoza wyceny skup ją przyjmie jako darowiznę. Przykłady internetowych skupów książek:

Oddaję

Chcesz, by książki trafiły do osób, które najbardziej ich potrzebują?

  • Istnieje coś takiego jak bookcrossing.pl. Jest to idea znana na całym świecie. Wystarczy się zarejestrować i dodać książki, które chcesz puścić w świat.

  • poczytajmi.pl - przekazanie książek do bibliotek i publicznych czytelni - darmowy kurier lub nadanie w paczkomacie - więcej info.

  • grupy na portalach społecznościowych np. na fb Śmieciarka jedzie - skorzystaj jeśli chcesz szybko pozbyć się zalegających na półkach tomów.

Chcę się pozbyć

Zniszczone książki (wybrakowane, nienadające się do naprawy) - w takiej sytuacji pozostaje już tylko skup makulatury.

Spokój i możliwość wyprowadzki w każdej chwili - zalety pozbywania się zalegających rzeczy W tej chwili mieszkam w wynajętym na parę dni mieszkaniu, które jest o jakieś 20 m² mniejsze niż moje. To sporo, ale widzę, że tak naprawdę większe nie jest mi do niczego potrzebne.

Jeśli miałabym wskazać rzeczy, które mi są niezbędne i je ze sobą przywiozłam (oprócz kosmetyków i szczoteczki do zębów), to byłyby to - poduszka do spania, laptop, ekspres kapsułkowy do kawy i airfryer (można w nim wszystko podgrzać, usmażyć, upiec).


Co z ubraniami?

Spakowałam właśnie te rzeczy, w których mi wygodnie i dobrze się w nich czuję - nie było ich za wiele. Najlepiej brać ze sobą ciuchy, które możemy dowolnie połączyć, bez zastanawiania się czy coś do siebie pasuje.

Pamiętaj

Praktycznie zawsze mieszkania wyposażone są w pralkę - dlatego nie warto tachać ze sobą kilku toreb z ciuchami na dwutygodniowy wyjazd - wystarczą dwie kapsułki do pralki!


Spróbujcie gdzieś wyjechać na dłuższy czas, sami przekonacie się, których ze sprzętów, czy ubrań tak naprawdę potrzebujecie. Inna zaleta minimalizowania rzeczy w swoim życiu jest tak, że fajnie jest być zawsze przygotowanym na spontaniczne wyjazdy i cieszyć się tym, na czym rzeczywiście Wam zależy.


happy couple with the dog
Sesja "rodzinna" - mój ulubiony, codzienny skład, fot. Karolina Cisowska


Comments


bottom of page