top of page

MATRIX RESURRECTIONS - klapa, czy najlepszy film 2021?

Zaktualizowano: 3 sie 2022

Płynnie od malowania przechodzimy do moich dwóch zainteresowań - filmów i stylizacji ubrań


Oglądaliście już Matrix 4? 😎

Mało brakowało a nie obejrzałabym tego filmu. Zawsze brakowało mi cierpliwości, żeby zrozumieć o co tutaj chodzi. I będę z Wami zupełnie szczera - pierwsza część była wg mnie najnormalniej w świecie brzydka i niedopracowana estetycznie (proszę się nie obrażać - to moja osobista opinia).


Za każdym razem kiedy słyszałam hasło “Matrix”, w głowie pojawiał mi się obrazek Neo wychodzącego z kapsuły - oblepionego obrzydliwą breją 🤢


Tym większe było moje zdziwienie kiedy zobaczyłam trailer, a później sam film The Matrix Resurrections - scenografia, kostiumy to w tym filmie sztos i olbrzymie źródło inspiracji.


Za kostiumy odpowiadała Lindsay Pugh. Tutaj znajdziecie wywiad z nią - dowiadujemy się z niego, co Lindsay chciała przekazać światu każdą przygotowaną do filmu stylizacją. Olbrzymia presja, z jaką musiała sobie radzić - popularność całej trylogii Matriksa, była dla niej nie lada wyzwaniem.


Większość stylówek jak na Matriksa przystało jest w kolorze czarnym, za to Bugs i Morfeusz wyróżniają się mocno na tle innych bohaterów filmu.


Jak to? Morfeusz nie nosi czerni?


Sceny, w których widzimy Morfeusza są tak dopracowane, że najchętniej robiłabym screeny każdej z nich. Tu macie przykłady:


Matrix Zmartwychwstania (2021) ©Murray Close, Warner Bros. Enterteinment Inc.Village Roadshow Films (BVI) Limited
Matrix Zmartwychwstania (2021) ©Murray Close, Warner Bros. Enterteinment Inc.Village Roadshow Films (BVI) Limited

Na podstawie tych kadrów można stworzyć paletę barw do wykorzystania w swoich stylizacjach - oczywiście, jeśli ktoś lubi kolory.


OK, Morfeusza znam, ale kim jest do cholery Bugs?


Hahaha… Oczywiście tego nie zdradzę, dodam za to, że film jest już na HBO GO i innych nośnikach. Można go sobie na legalu obejrzeć. Do czego bardzo zachęcam - chociażby dla warstwy estetycznej ;)


W każdym razie - Bugs grana przez Jessicę Heinwick jest mega ważną postacią w całym filmie. Co do jej kostiumów - bazą za każdym razem jest czerń.


Do gustu przypadły mi w szczególności te dwie stylizacje:

Matrix Zmartwychwstania (2021) ©Murray Close, Warner Bros. Enterteinment Inc. Village Roadshow Films (BVI) Limited

Funny thing about glasses…

Jeśli macie chrapkę na okulary Bugs (najważniejsze akcesorium w Matrix), to niestety nie są dostępne do kupienia.

Zostały zaprojektowane na potrzeby filmu i nie znalazłam informacji, która by potwierdzała, że w ogóle trafiły do sprzedaży.


Za to okulary noszone przez pozostałych bohaterów znajdziecie pod tym linkiem

Znalazłam też bardzo ciekawy wywiad z Jessicą Pugh o tym jak ważne znaczenie w serii filmów Matrix miały okulary.

Więcej o samym projektancie okularów - Tomie Daviesie i projektach filmowych, w które był zaangażowany przeczytacie tutaj.


The Matrix Resurrections budzi we mnie dużo ciepłych uczuć - nie tylko ze względu na estetykę, ale także przez przekaz. Mamy tu mocne damskie charaktery, od których zależą losy Matriksa.


W jednym z kolejnych wpisów spróbuję odtworzyć przytoczone wyżej stylizacje Bugs wykorzystując ciuchy marek dostępnych w Polsce.


Zachęciłam Was do obejrzenia tego filmu?

Mam nadzieję, że tak - warto.


1 ความคิดเห็น


สมาชิกที่ไม่รู้จัก
06 เม.ย. 2565

Widziałem nowego Matrixa w zeszłym tygodniu. Osobiście nie porwała mnie fabuła, ale scenografia i kostiumy były naprawdę wyjątkowe :)

ถูกใจ
bottom of page