top of page

FRIS® i Gallup - dwa sposoby, żeby dowiedzieć się czegoś o sobie

Zaktualizowano: 15 sie 2022

W tym wpisie chcę się z Wami podzielić innym sposobem szukania swoich umiejętności i preferencji zawodowych niż ich testowanie ich w autopsji. Co się zmieniło w moim życiu po badaniu FRIS® i teście Gallupa? Przekonajcie się sami!


Po co w ogóle się testować?

Kiedy po studiach przez jakiś czas nie mogłam znaleźć dobrze płatnej pracy stwierdziłam, że nie mogę być wybredna i muszę się skupić na tym jak nie umrzeć z głodu, co oznaczało przyjęcie każdej pracy, która da mi szansę na normalne życie. Rzeczywistość szybko weryfikuje nasze plany i ani tytuł mgr dziennikarstwa, ani dyplom technika kosmetyki nie dają gwarancji zatrudnienia.

To była moja historia - ale mam wrażenie, że nie jestem odosobnionym przypadkiem. W ten sposób dochodzimy do wniosku że może i fajnie było się uczyć rzeczy, które nas interesują ale trzeba odnaleźć się na stanowiskach, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy.

Wkraczamy w nowy nieznany świat zapominając o tym, co tak naprawdę nas kręci, jakie mieliśmy plany.

To jak noszenie zimą non stop szarego swetra, w którym jest nam ciepło, ale nie jest w naszym stylu - mam taki :P Wy też?

Budzimy się po paru latach bo czujemy się nieszczęśliwi i chcemy coś zmienić w swoim życiu.


Wtedy do gry wkraczają badania FRIS® i Gallup


Miałam to szczęście, że w mojej ostatniej firmie FRISuje się każdego pracownika już po okresie próbnym. Moją trenerką była Ania Kaznodziej. Gdybyście kiedyś chcieli się przetestować, to bardzo polecam Anię;)


Co to takiego FRIS®?

Badanie FRIS to okazja do przyjrzenia się sobie i temu, jak bardzo Twój naturalny Styl Myślenia wpływa na Twój sposób zachowania, komunikowania się, podejmowania decyzji. Pomoże Ci zrozumieć, dlaczego niektóre cele i zamierzenia osiągasz łatwo, a inne przedsięwzięcia stanowią trudność. Dzięki FRIS wykorzystasz swój potencjał!

Źródło: Fabryka Warsztatów


Do czego może się przydać badanie FRIS®?


Dzięki temu że wszyscy pracownicy firmy są przebadani można tworzyć zgrane zespoły projektowe. A nawet jeśli dochodzi do jakiegoś sporu to łatwo go rozwiązać korzystając właśnie z wyników badań FRIS® - nieporozumienia są przecież powodowane przez odmienny styl myślenia lub działania. Wystarczy przyjrzeć się stylowi myślenia osoby z którą chcemy dojść do porozumienia i przegadać wyjścia z sytuacji.


Co wynik FRIS® oznaczał dla mnie?


Upewniłam się, że lubię rywalizację i przemyślane działania. Mój wynik to Zawodnik Analityk.Raport, który otrzymuje się po badaniu ma aż 20 stron. W nim znajdziecie nie tylko informacje na swój temat ale także info o współpracy z odmiennymi stylami myślenia i działania.

Z raportu dowiecie się również za co najczęściej krytykowane są osoby reprezentujące każdy ze stylów myślenia. W moim przypadku - Zawodnika najczęściej krytykuje się: dosłowność, czy brak dyplomacji.

Czy się z tym zgadzam? Już nie. Pracuję nad swoją dyplomacją i myślę, że jest z nią coraz lepiej. Warto przeczytać cały raport - sama w pierwszej chwili zerknęłam tylko na opisy dla mnie a nie zwróciłam uwagi że to instrukcja obsługi dla wszystkich typów osób z którymi przyjdzie mi pracować.


Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie realne przełożenie na moje życie miało to badanie przejdź do sekcji Podsumowanie.


Czy FRIS® nie wystarczy?


Jeden rabin powie tak, drugi powie nie.

Tak jak pisałam wcześnie czasami jest tak dużo zadań do realizacji w pracy, że zapominamy o swoich dokonaniach i o tych momentach, w których czuliśmy spełnienie w pracy. Aby sobie o nich przypomnieć skorzystałam z badania CliftonStrengths®, potocznie zwanego testem Gallupa®.


Tutaj znajdziesz więcej info - CliftonStrengths


Zdecydowałam się na zakup top 5, czyli cechy dominujące. To co jest bardzo istotne podczas wykonywania badania, to ograniczony czas na odpowiedź, trzeba się od razu decydować na stwierdzenie, które najbardziej do nas pasuje. Po badaniu otrzymujemy wyniki - 5 dominujących, wrodzonych talentów. Jeśli będziemy nad nimi pracować staną się naszymi mocnymi stronami. Test można rozwiązać po polsku.


Dlaczego piszę, że dzięki temu testowi przypomniałam sobie o tych fajnych momentach, zadaniach, które sprawiły mi dużo radości? Ponieważ w top 5 znalazły się:

  1. Indywidualizacja Właśnie to, co sprawia że umiem naprowadzać ludzi na realizację zadań z uszanowaniem wyznawanych przez nich wartości. Poza tym, dobrze mi idzie dopasowanie zadań do ludzi i tworzenie zespołów.

  2. Naprawianie Tu przypomniałam sobie o wszystkich tych momentach, gdy współpracowałam z Zarządem i HRami nad optymalizacją procesów wewnętrznych, oraz o łagodzeniu konfliktów poprzez rozmowy, w których byłam facylitatorem. Nie lubię też ignorowania problemów, za to uwielbiam je rozwiązywać.

  3. Wizjoner Dzięki temu talentowi wielokrotnie udawało mi zapobiec “katastrofom”, ponieważ umiałam przewidzieć negatywne skutki szybkiego, nieprzemyślanego działania. Taka analiza SWOT w czasie rzeczywistym.

  4. Bliskość/Relator W trakcie dużych imprez mam problem z nawiązywaniem nowych znajomości, a to wszystko przez ograniczony czas poświęcony na każdą nową osobę. Wolę poznawać ludzi 1:1, dzięki temu nawiązywane przeze mnie relacje są długotrwałe. Często jest tak że zwracają się do mnie nawet obce osoby, które opowiadają mi o swojej sytuacji przeczuwając że mogą mi zaufać i zajmę się rozwiązaniem ich problemu ;P

  5. Odpowiedzialność Za każdym razem, kiedy mam przydzielona jakieś zadanie robię wszystko, by dowieźć je na czas, często pokonując własne ograniczenia. Tak było np. z przygotowaniem contentu na stronę eEngine Academy – gdy razem z Marcinem umówiliśmy się na konkretny termin i przygotowaliśmy swoje wersje stron ofert kursu. Kiedy pracuję w większych zespołach odpowiedzialność przejawia przede wszystkim słuchaniem - dzięki temu można dowiedzieć się kto gdzie utknął i jakiej pomocy potrzebuje.

Jeśli interesuje Was znaczenie i rozwijanie talentów Gallupa:

Podsumowanie - realne przełożenie wyników badań na życie

Kto częściej pisze opinie - zadowoleni z usług czy rozczarowani? Niestety - rozczarowani.

Ze świadomością swoich talentów (Gallup), swojego stylu myślenia i działania (FRIS®) łatwiej zrozumieć swoje reakcje. Można dokonać retrospektywy momentów, w których poniosły nas emocje i przeanalizować, dlaczego właśnie tak zareagowaliśmy i jak tego uniknąć w przyszłości. Mając wyniki tych badań zyskujemy przewodnik po własnych emocjach i możemy się uczyć jak być lepszymi w pracy i w życiu.


Czy moim zdaniem warto wziąć udział w teście Gallupa i badaniu FRIS®?

Oj tak :) Mam tu nawet dobre porównanie - moja ulubiona stylistka - Osa zrobiła kurs “Przegląd szafy” - polega on na tym, że krok po kroku dowiadujemy się co nam tak naprawdę się podoba i wyrzucamy z szafy wszystko, co w niej mamy by dokonać selekcji i pozbyć się ciuchów, które już do nas nie pasują lub wiążą się z jakimś momentem w naszym życiu i mamy do nich sentyment. FRIS i Gallup również pokazuje nam to, co tak naprawdę nam w duszy gra i co powinniśmy wyrzucić bo zaśmieca nam życie i głowę.


bottom of page