top of page

Dodatki made in Poland

Zaktualizowano: 15 sie 2022

W poprzednim artykule podzieliłam się z Wami poleceniami polskich marek z bardzo dobrej jakości ciuchami. Tym razem pod lupę weźmiemy marki, które produkują w Polsce piękne, ponadczasowe dodatki. Dziś skupię się przede wszystkim na biżuterii i paskach do spodni.


dodatki, akcesoria

Jakie dodatki najczęściej wybieram

Każdy element mojej szafy wybieram dość skrupulatnie.Najczęściej są to minimalistyczne dodatki, ale mam jeden warunek - rzecz, którą kupuję musi być dobrej jakości. Gdy mi się coś spodoba na wystawie lub zdjęciu daję sobie czas na przemyślenie, nie kupuję go od razu. Przeglądając swoją szafę robię rekonesans do ilu stylówek naszyjnik lub pasek będzie pasował, jeśli do większości - trafia do mojego zbioru. W końcu dodatek to taka wisienka na torcie :D


Na co zwracam uwagę

1) Biżuteria

Sprawdzam z czego została wykonana - nie ryzykuję alergią na metale i nie kupuję dodatków wykonanych z niklu itp. Moim typem kolorystycznym jest jesień, i dobrze mi w złocie - dlatego właśnie ono króluje wśród mojej biżuterii. Ważne info - fajnym pomysłem jest też szukanie pozłacanej np. 24 karatowym złotem biżuterii, wykonanej ze srebra. Jest nieco tańsza od tej wykonanej ze złota, a najczęściej jest nie do odróżnienia, użytkuje się ją tak samo przyjemnie.

Moja rada: Jeśli w swojej szkatułce masz biżuterię nie tylko ze złota, przechowuj ją w oddzielnym woreczku, to zapobiegnie szybkiemu zaśniedzeniu. Jeśli Twoja biżuteria już zdążyła zaśniedzieć, wystarczy przetrzeć ją specjalną ściereczką (TU linki)


2) Paski do spodni

Przy wyborze paska biorę pod uwagę: dużą możliwość regulacji, wygodne zapięcie, estetyczny wygląd, miękkość materiału, z którego jest wykonany i rzecz jasna jakość. Jest tyle czynników,nawet w ciągu jednego dnia, które powodują że brzuch jest większy i mniejszy - na przemian, że warto pomyśleć o jego komforcie, tak by nic nas nie uciskało. Kilka lat temu kupiłam pasek wykonany ze skóry, po wielu próbach noszenia plastikowych.

Był drogi, a przy okazji bardzo gruby, niestety na zdjęciu nie było widać że nie jest elastyczny. Był niewygodny, nie dało się go nosić na co dzień, nie grzeszył też urodą :P

Kiedy już się miałam poddać pojawiła się polska marka, z której mam już dwa super wygodne paski. Jakie? Przekonasz się w dalszej części artykułu.


Polskie marki, których dodatki polecam Biżuteria:

Paski i torebki:

Moja ulubiona biżuteria Polanska&Co.

necklace with pearl
Naszyjnik Polanska&Co na podstawce ojojoj_art

Naszyjnik tej firmy kupiłam w Jestem slow - w salonie stacjonarnym, w Elektrowni Powiśle. Sam sklep Jestem slow bardzo polecam, istnieje od 2014 roku promuje lokalne i autorskie marki - tworzy alternatywę dla sieciówek, organizuje również wydarzenia Jestem Slow i Jestem Vintage.

Wracając do naszyjnika, składa się z pozłacanego 24 karatowym złotem łańcuszka z dużymi ogniwami i naturalnej perły, o nieregularnym kształcie. Ma wygodne zapięcie z przodu, dzięki czemu można zdjąć go samodzielnie. TUTAJ link do sklepu Polanska&Co.


Mam go ponad rok i nie widać na nim oznak użytkowania, żadnym rys, zadrapań. Świetnie wygląda w komplecie z klasycznymi mokasynami ze złotą klamrą :)


Jest to większa marka, jubiler z wieloma salonami w całej Polsce. Mam jednak słabość zwłaszcza do jednej kolekcji - Vintage. Wiele elementów chciałabym mieć stąd w swojej szkatułce. Mam na razie tylko nausznicę, ale na podstawie tego jednego elementu stwierdzam że biżuteria od Ani Kruk jest dobrej jakości. Kiedy pojawiło się jakieś zaśniedzenie, wystarczyło przetrzeć nausznicę dołączoną do zakupów ściereczką i nie było po niej śladu. Link do nausznicy - TUTAJ.



Naszyjnik Monopolka i podstawka ojojoj_art

Z tej marki pochodzi mój najstarszy w kolekcji, świadomie kupiony wisiorek, kupiony kilka lat temu :D Łańcuszek wykonany jest ze stali chirurgicznej (przypomina te z nieśmiertelników), a zawieszka została odlana z żywicy jubilerskiej. Czym mnie ujął ten naszyjnik?

Jest mega ciekawy i niespotykany - w masie z żywicy zostały zatopione opiłki miedzi - przez co ma surowy wygląd. Pięknie prezentuje się z zabudowanymi bluzkami. Niestety nie mogę go tutaj podlinkować - nie ma go już w sprzedaży są za to inne (Naszyjniki od Monopolki) :)



ring
Pierścionek z szafirem Jubiler Schubert, na podstawce ojojoj_art

To jedyny na mojej liście dodatek, którego nie kupiłam sama. Tak się składa, że właśnie stąd pochodzi mój przepiękny pierścionek zaręczynowy. Na samym początku noszenia pierścionka zgubiłam jeden z kamieni - podejrzewam, że wypadł podczas odnawiania mebli - bo przecież nie zdejmę pierścionka do pracy :p Odwiedziliśmy Schuberta i na szczęście udało się uzupełnić ubytek a ja po miesiącu mogłam już odebrać swój ulubiony pierścionek. Podsumowując - pierścionek jest piękny, wykonany ze stopu białego złota, nie widać na nim zarysowań, nie zmienił swojego kształtu. No i ten szafir… Bardzo mi się podoba - nadal.


Paski i torebki

Od kiedy pamiętam miałam ciężkie rozkminy co jest bardziej ekologicznym podejściem - kupowanie pasków ze skóry sztucznej lub bawełny i częste ich zmienianie, czy też pasek skórzany, który posłużyłby mi parę lat. Otwarcie się przyznam, że moja debata wewnętrzna na ten temat trwała kilka dobrych lat a to dlatego, że kiedy w końcu pierwszy raz zdecydowałam się na skórzany pasek był on totalnym niewypałem. Teraz mam swoją ulubioną markę od pasków więc mogę ją Wam polecić.


pasek do spodni skórzany minimalizm
Paski skórzane Bellera

Wyobraźcie sobie, że Bellera produkuje pasek dopiero po złożeniu zamówienia - tak by nie tworzyć nadwyżek. Owszem realizacja trwa jakiś tydzień lub dwa ale efekt jest niesamowity. Każdy ścinek skóry, który zostaje z produkcji torebki czy paska jest wykorzystywany podczas produkcji akcesoriów typu portfel czy etui na karty. Za to uwielbiam tę markę - jest odpowiedzialna, zatrudnia profesjonalistów, wszystkie paski i nie tylko - są tworzone ręcznie. W sklepie znajdziecie również torebki, sukienki, akcesoria skórzane. I do tego wszystkiego paski z Bellery są miękkie, po kilku latach użytkowania nie widzę żadnych pęknięć skóry czy zmiany koloru skóry - co zdarzało się przy innych firmach. Na stronie sklepu na pewno znajdziecie coś dla siebie - można wybierać pomiędzy kolorami, różnymi tłoczeniami na skórze i klamrami. Do tej pory kupiłam dwa paski tej firmy - ale marzy mi się jeszcze taki bez klamry - do przewiązania w talii - o TEN.



saszetka skórzana, mała torebka
Torebki na pasku ze Studio Piel

Tak jak z paskami do spodni dość późno przekonałam się do skórzanych toreb. Po kilku próbach ze skórą ekologiczną stwierdziłam, że bez sensu jest zmieniać torbę co rok ponieważ zaczyna się już wtedy łuszczyć i wygląda fatalnie. Jeśli mogę kupić jedną dobrą torebkę skórzaną i mieć ją przez co najmniej dwa lata, to wybieram skórę.


Tak jak w przypadku większości moich ubrań i dodatków starałam się znaleźć polską markę, która dba o ekologię - na ile to możliwe. Piel tworzy swoje wyroby ze skór, które są odpadami z wielkich firm galanteryjnych. Takie podejście nazywane jest Circular economy (gospodarka cyrkularna).


Czyli mam już fajną markę, teraz pytanie jakiej pojemności torebki potrzebuję. Na to jest akurat prosta odpowiedź - jak najmniejsza, żeby zmieściły się tylko najpotrzebniejsze rzeczy, ale żeby nie obciążać zbytnio kręgosłupa (max 1kg).

Tak w moje ręce wpadły torebki w rozmiarze 13x20 cm - mogą być zwykłymi torebkami na ramię jak i pełnić rolę saszetki, wszystko dzięki regulowanym paskom.


TUTAJ znajdziecie podobne modele torebek do moich :)

To już wszystkie polecenia na tę chwilę, jeśli pojawi się coś nowego, to postaram się dać Wam znać - oczywiście po przetestowaniu. Tutaj zebrałam tylko te marki, któe moim zdaniem warto mieć w swojej szafie, czy istnieją inne firmy na polskim rynku,, o któych warto wspomnieć? Oj tak, ale pewnie jeszcze o nich nie wiem. Jeśli macie swoje polecenia lub skorzystaliście z moich poleceń - dajcie proszę znać na IG oznaczając mnie na zdjęciu. Możecie też skorzystać z DM. Udanych, świadomych zakupów!


bottom of page