top of page

Świadomość, co nam sprawia radość to skarb

Zaktualizowano: 3 sie 2022

Dawno mnie tu nie było. Remonty, pochłonięcie przez gips polimerowy i parę innych zdarzeń sprawiło, że odstawiłam bloga na boczne tory. Już wracam z mnóstwem przemyśleń i odkryć, którymi chętnie się z Wami podzielę :)


jak szukać pasji, co CI może pomóc
Szukaj swojej pasji - im szybciej, tym lepiej

Moje poszukiwania

W zakładce "O mnie" znajdziecie info, że pracowałam przez ostatnie lata w IT, dowiecie się także jakie mam zainteresowania. Czego tam nie znajdziecie?

Jak wiele dziedzin poznawałam wykupując kursy i szkolenia, żeby tylko podjąć próbę sprawdzenia, czy to co właśnie robię daje mi satysfakcję i radość.


Mam grubą teczkę dyplomów, w której gromadzę wszystkie odhaczone interesujące mnie dziedziny. Dyplom z kursu grafiki komputerowej, stylizacji ubrań, technika kosmetyki , zarządcy budynków i jeszcze kilkanaście innych. Niezła rozbieżność?

Nad tym, czy to nie zbyt oddalone od siebie tematy zastanawiam się tylko przez chwilę - dokładając do teczki kolejny dyplom.


Prawda jest taka, że uwielbiam wszystko to, co związane ze sztuką wizualną - co niekoniecznie związane jest z pracą online a raczej z pracą manualną (offline) - jak na przykład podstawki z gipsu polimerowego, które tworzę od ponad miesiąca.

Drugą olbrzymią pasją, którą realizowałam podczas pracy w firmach IT jest wspieranie kultury firmy i wszystko to, co związane z szerzeniem “kultury odpowiedzialności”. Brzmi bardzo ogólnie ale chodzi o tworzenie mega prostych procesów, które są zgodne z naturalnym, zastanym porządkiem, w oparciu o współpracowników.

Przykład: Jeśli w firmie ktoś chce się dowiedziedzieć ile mu zostało urlopu to wystarczy, że wejdzie w aplikację i samodzielnie sprawdzi co i jak, bez zwracania się do HR lub innych organów.

To bardzo uproszczony przykład, ale uwielbiam wszystko upraszczać i rozmawiać z ludźmi, dowiadywać się, jakie rozwiązania wg nich zastosować. Jak szybko zauważyłam że zamiast prowadzenia projektów wolę zajmować się kulturą firmy? Dosyć późno - bo mam tę świadomość od jakichś 3 lat. Czy można było szybciej dojść do tych wniosków - chyba tak, ale świata nie zmienimy i warto się pogodzić z tą myślą. Lepiej przejść do tego jak znaleźć pasję bez względu na czas i wiek.


Sposoby na znalezienie pasji

Możecie podejść do tego wybierając jedną z dróg lub je łącząc:

1) Wykonując test, który znajdziecie w jednym z moich poprzednich artykułów “CO SPRAWIA, ŻE RANO CHCE CI SIĘ WSTAĆ Z ŁÓŻKA?”, ale żeby go zrobić i tak dobrze jest mieć już świadomość, które zadania są dla Was łatwe i przyjemne, a które Was męczą


2) Testując pomysły na siebie - wykupując kursy online lub na żywo - polecam opcję “na żywo” bo możecie wtedy zadawać pytania prowadzącemu. Ewentualnie zamiast kursów i szkoleń możecie skorzystać z YouTuba i jego niezliczonych zasobów :D Znajdziecie tam filimiki instruktażowe chyba do wszystkiego :P


Jak wiecie interesuje mnie stylizacja ubrań, tworzenie ich od postaw itp. Ostatnio byłam na warsztatach z tworzenia dodatków, organizowanych przez LPP - polski koncern odzieżowy odpowiedzialny za takie marki jak Mohito, Reserved czy Sinsay. Dzięki temu, że był to warsztat na żywo mogłam zadawać wiele pytań instruktorom (profesjonalnym projektantom odzieży i akcesoriów) w trakcie i po warsztatach. Wnioski po tym doświadczeniu: “fast fashion” nie jest dla mnie, ilość czasu na złożenie całej kolekcji na jeden sezon jest bardzo krótki i wymaga wzmożonej pracy wszystkich działów. Brakowało mi poczucia że projektując dodatki robię coś co jest praktyczne i ponadczasowe - bo w fast fashion nie są to priorytety. To totalnie nie moja bajka, ale cieszę się że uczestniczyłam w tych warsztatach - były darmowe a ja wyniosłam z nich bardzo dużo i mogę odhaczyć projektowanie ubrań w fast fashion ze swojej listy zainteresowań :P


Z płatnych kursów online polecam platformę Domestika - niskie ceny kursów i dużo ciekawych treści + materiały do ćwiczeń.

Jeśli interesuje Was mega specjalistyczny kurs, to szukajcie u źródła. Przykład: interesuje mnie stylizacja ubrań - najbardziej znaną osobą w tym zawodzie w Polsce jest Osa Osobista Stylistka, przy okazji bardzo lubię jej filmy na YT, więc kupuję jej autorski kurs :)


Im szybciej, tym lepiej

Wiele osób oczekuje że wizja wymarzonego zawodu spadnie na nich podczas snu, większość rodziców oczekuje od swoich dzieci że te podejmując decyzję o wyborze liceum już wiedzą, jaki zawód chcą wykonywać w przyszłości…

Sorry, ale to tak nie wygląda :P

Każdy z nas ma swój czas i miejsce, kiedy dociera do nas, co tak naprawdę lubimy robić. Niektórzy odkrywają to w wieku kilkunastu lat (bo mają przestrzeń do testowania hobby), a inni po 60 tce, kiedy już dociera do nich, że nie ma co się kierować zdaniem innych.


To nigdy nie powinno mieć miejsca, a jednak się zdarza

Wmawianie, czy nawet sugerowanie komuś (niestety najczęściej dotyczy to dzieci, dla których dorośli są wzorem), co naszym zdaniem powinien robić w życiu.

Odwróćmy sytuację - wyobraźmy sobie że jesteśmy tym dzieckiem które wkracza w dorosłe życie realizując wizję rodziców - kończy studia na kierunku architektura wnętrz. Podczas studiów i pracy w zawodzie widzi, że to nie jest coś, co daje mu radość, wręcz powoduje depresję. W którymś momencie dociera do niego, że wie co powinien robić, ale wraz ze zmianą zawodu, traci kontakt z rodzicami, bo oni są zawiedzeni jego wyborem.


To naprawdę nie musi tak wyglądać. Każdy ma swoje życie i ma prawo decydować o sobie, rodzina jest po to by się wspierać w trudnych chwilach i cieszyć się wspólnie sukcesami. W życiu najważniejsze jest to czy ktoś jest szczęśliwy, potrafi zatonąć w swojej pasji a nie to czy spełnia czyjeś standardy i oczekiwania. Jeśli tak nie jest, warto się choć na chwilę odciąć od nieżyczliwych nam ludzi i robić swoje i poczekać aż sami będą szukać kontaktu.


Szukanie pasji w dorosłym życiu jest wielkim przywilejem i nie każdy ma możlwiość zrezygnować z pracy w której się nie realizuje, na rzecz niepewnych poszukiwań, z których nie wiadomo, czy da się utrzymać. Co jest rozwiązaniem tego problemu - możlwiość i przestrzeń na szukanie pasji w jak najmłodszym wieku.


Podsumowanie:

  • Nie ma limitu wieku, podczas którego mamy czas na odkrycie pasji czy zawodu

  • Zamiast sugerować się czyimś zdaniem kieruj się tym, co sam czujesz - jeśli przyjemność sprawia Ci tworzenie biżuterii - rób to :D

  • Jeśli szukasz pomocy w odkrywaniu, co tak naprawdę chcesz robić w życiu skorzystaj z pomocy specjalisty - np. psychologa

  • Jeśli masz kilka pomysłów - kilka pasji - testuj je po kolei - wykupując kurs, idąc na warsztaty, czy szkolenia - spisuj wnioski po każdym takim doświadczeniu

  • Nigdy nie jest za późno na odkrywanie pasji

  • Jeśli ktoś Ci mówi, że masz za dużo zainteresowań to się tym nie przejmuj - realizuj się w każdej z nich, możesz je nawet miksować ze sobą


Dajcie znać na IG czy podobał Wam się tekst! Jeśli z czymś się nie zgadzacie napiszcie do mnie wiadomość. Mam nadzieję że dla tych z Was, którzy mają jeszcze opory przed wzięciem życia w swoje ręce trochę pomogłam i dodałam otuchy! Pamiętajcie, że zawsze znajdziecie u mnie wsparcie :)


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page